Saturday, February 20, 2010

How Much Will Your Years Supply Cost?

Print Friendly and PDFPrint Friendly
This is from a website called selfreliantsisters.com and I thought it was a great post to share with you all.





Thank you Rhonda (
Melissa's Sister) for sharing this!How much will your year’s supply cost you? I just got an emergency supply store’s catalog in the mail; they advertised a year’s supply of food for ‘just’ $3649.95**. For one person. Is it really that much money to get a year’s supply?
Adding up all the essentials, a month’s worth for one person is $ 16.23. A year’s worth for one person is $194.76. Figure in that you’re getting your year’s supply after building your three-month supply; that knocks it down to getting nine months’worth;$146.07 per adult.To finish your YEAR's supply!


SO, if you really want to spend $3649.95 plus tax, you could buy a full year’s supply for not just one person, but for NINETEEN people. Yes, it’s different food than that ‘gourmet’ version, but here’s the counsel we’ve been given:
"We encourage members world-wide to prepare for adversity in life by having a basic supply of food and water and some money in savings.” “For longer-term needs….gradually build a supply of food that will last a long time and that you can use to stay alive”
(from All is Safely Gathered In, First Presidency pamphlet)
Here is the cost breakdown (early 2010 prices):
Grains, 300 lbs - if you get just wheat and oats, at the cannery they cost between $5.80 and $8.15 for 25 lbs. depending on if you get white or red wheat, quick or regular oats. If you average this out, it will cost you $6.98 per person, per month. $83.70 per year’s worth.


Milk, 16 lbs - is $1.40/lb at the cannery, which is $1.87 per month, $22.40 per year.
Sugar, 60 lbs - is $ .56/lb there, $2.80 per month, $33.60 per year.
Oil, 10 qts - this isn’t sold at the cannery, but the price at Macey’s last week was $2.50 for 1 ½ quarts (48 oz.) At that price, after tax, it’s $1.43 per month, $17.17 per year. It’s only $14.38 if you buy it at Sam’s Club ($6.98 + tax for 5 qts.)
Salt, 8 lbs - 4# box at Costco or Sam’s Club is a dollar; $ .16 per month, $2 per year.
Legumes, 60 lbs – the cannery sells black beans, pinto, and white, from $14.10 to $16.30 for 25 lbs. Averaging the prices, it’s $2.99 a month, $35.92 per year.
Water, 14/gal/person - You can store this for free by using 2 and 3 liter pop bottles, or juice containers (not milk jugs- they break down). Or use the 5-gallons square jugs or big blue barrels; they’ll run you about $1 per gallon of storage.


When you’re done storing these items, you might decide to add things a few ‘gourmet’ items- but that’s just extra stuff.


Notice that the costs were just for food, not containers to store them in. Most of my storage containers cost nothing. You CAN get buckets for free, with a little effort- most bakeries give them away; all their frostings and fillings come in those buckets. Plan on washing them at home. There are two main sizes; 5 gallon and 2 gallon. I keep packages of dried fruit in the smaller buckets, also cornmeal or other things that I don’t use as much. They are a great size for a pantry, too. Some of the buckets have gaskets, some don’t. The ones that don’t seal well are still good for storing sugar.
If you want all your wheat, powdered milk, sugar, and legumes in #10 cans from the cannery, it will cost you $85.83 more for a whole year's worth; $64.37 if you're just adding 9 months more.Here’s that breakdown and quantities- this is for the whole year, not for 9 months: 51 cans of wheat $137.80, 11 cans of beans $48.95, 10 cans of sugar $46.50, 4 cans of powdered milk $28.20.
I don’t can my wheat, sugar, or beans because we go through large quantities; one batch of bread would use a whole can. Pretty silly storage for me. Besides, it’s easier for me to find space for 10 buckets than 60 #10 cans; they hold about the same amount of food.


Children do not need a full adult’s portion. For them, figure age 3 and under= 50%, ages 4-6= 70%, ages 7-10= 90%, ages 11 and up= 100%.
Obviously, kids' ages are always changing, so when I calculate what to have on hand ( I inventory every Conference), I project out six months to a year. For instance, if someone is 6 years old, I count that child as 7 years. That way I'm not always slightly behind when it's time to replenish.
**Prices are from February 2010
FEBRUARY STORAGE GOALS:

Food Storage Goal: OATS-20lbs per person.

Non-Food Goal: Lighting is our goal this month. Gather matches, candles, flashlights (crank or battery operated), emergency candles, light sticks, solar powered flashlights or lanterns, etc. Find what works for your family and have these in your 72-hour kits and in your car kits and have a source of light by every bed in your home. The glow light sticks that activate by bending are great to hang as night lights and can easily fit in 72-hour kits.**This month add a manual can opener to your supplies. It is great if you have pop top cans but your storage of cans is useless unless you can open them.**


Enjoy the journey!
Enjoy the blessings!
Feel the peace!

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...